piątek, 6 lutego 2009

Prezentacja rzeźbiarska "Love dla mamy" Autorka: Aneta Mikołajczak 03.08.2008







Natura generuje wszelkie istnienie na Ziemi, w tym też istnienie Człowieka z jego indywidualnymi predyspozycjami biologiczno-kulturowymi. Realizacja rzeźbiarska "Love dla mamy" autorki Anety Mikołajczak jest jednym z przykładów określonych działań człowieka. Zaprezentowana została praca rzeźbiarska z obszaru sztuki o bardzo indywidualnym charakterze na płaszczyźnie koła w galerii plenerowej. Setki form rzeźbiarskich niemowląt w różnych pozach i gestach wykonywanych z białej modeliny niewielkich rozmiarów określają specyficzny świat wczesnego dzieciństwa.
Posadowienie rzeźbiarskich form w różnych kierunkach na murawie koła stanowi każdorazowo indywidualny kontekst miejsca i kontakt z naturą. Realizacji artystycznej towarzyszy dźwięk - mieszanina dziecięcego głosu: gwaru, śmiechu, krzyku, płaczu. Dziecięcy głos o różnej barwie emocjonalnej instrument kontaktu z dorosłym człowiekiem, który winien go chronić i zapewniać bezpieczne dorastanie. Kontekst biologiczno-kulturowy ujęty został w kompozycje tychże form z udziałem dziecięcej kolorowej piłki. Przedmiot piłki ze świata kultury łączy się ze światem biologicznej natury człowieka - nieodłączna potrzeba zabawy, oraz obawą przed zagrożeniem ujawnione w realizacji przez skalę piłki i malutkich form rzeźbiarskich (ok. 3 cm). Całość kompozycji oglądana z dalszej perspektywy przydaje innego sensu i treści do zaprezentowanego dzieła. Ekspozycja w formie koła staje się wielka rabatą w kompozycyjnym układzie plenerowym.
Białe rzeźbiarskie formy niemowląt sprawiają wrażenie wyrastających białych kwiatów przebiśniegu i krokusa, do których włączyła się natychmiast natura w postaci zlatujących się pszczół i os wabione białym kolorem.
Wrażenie rzeźbiarskich form z kwiatami przebiśniegu i krokusa kojarzone jest z okresem pory roku - wiosny co równolegle można odnieść do okresu dzieciństwa - wiosny życia. Zaprezentowana w galerii plenerowej realizacja rzeźbiarska "Love dla mamy" wskazuje na jeden z najistotniejszych aspektów Natury. Natura przeinicjowuje, wchłania w czasie wszelkie poczynania ludzkie.
Ponadto przy odbiorze tej realizacji (obok artystycznego przesłania autorki Anety Mikołajczak)* nasuwa się refleksja o potędze Natury, która nie tylko generuje wszelkie istnienie w czasie, ale również udziela potencjał inteligencji Człowiekowi do nieustannego dialogu biologiczno-kulturowego z Nią.

Danuta Mączak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz